ساخت استخر کشاورزی

ساخت استخر کشاورزی

ساخت استخر کشاورزی و مراحل ساخت آن را در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم . روشهای مختلفی برای ساخت استخر کشاورزی وجود دارد یکی از این متد که جزو ارزانترین روش های ساخت استخر می باشد ساخت استخر کشاورزی توسط بلوک می باشد .

ساخت استخر با بلوک علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد ، در صورتی که به روش درستی اجرا شود می‌توانند استقامت لازم را برای نگهداری آب مخصوصاً برای استخرهای کشاورزی داشته باشد .

دیوار چینی استخر کشاورزی

ساخت استخر کشاورزی

ساخت استخر بلوکی بهترین روش ساخت استخر کشاورزی برای مصارف کشاورزی میباشد .

با توجه به اینکه زمینهای کشاورزی و زمین هایی که در آنها زراعت انجام می گیرد مناسب ساخت استخر بتنی نیستند و همچنین هزینه ساخت استخر بتنی برای کشاورزان بسیار سنگین تر از ساخت استخر بلوکی میباشد .

بنابراین استفاده از بلوک در ساخت استخر کشاورزی توجیه اقتصادی مناسب‌تری خواهد داشت .

دیوار استخر کشاورزی

دیوار چینی استخر کشاورزی

روش ساخت استخر بلوکی

مرحله کف سازی استخر

پس از گودبرداری و رعایت نکات فنی قبل از ساخت استخر کشاورزی، کل کف کاسه استخر توسط سنگهای رودخانه ای و قلوه سنگ های بزرگ حدوداً به ارتفاع ۴۰ سانت پر می شود.

استفاده از آرماتور به صورت مقطعی و بسیار کم می تواند باعث شود که دیواره استخر از کف استخر جدا نشود .

بنابراین می‌توان چندین آرماتور را به شکل L لاتین خم کرده و یک سر آنها را داخل سنگ های کف استخر قرار داده و یک سر آنها را در جایی که قرار است دیواره بلوکی بنا شود به صورت انتظار جایگذاری می نماید .

باید دقت شود که آرماتورها به فاصله منظم از همدیگر قرار گرفته و آرماتور انتظاری که قرار است دیوارهای بلوکی روی آن انجام شود حدود ۴ بلوک را پوشش دهد یعنی بتواند از سوراخ های بلوک سیمانی به تعداد ۴ عدد عبور کند .

اتصال دیوار به کف استخر

نحوه اتصال دیواره به کف استخر

بهتر است که سر آرماتور خم شود تا نهایت میزان اتصال با سیمان و بتن انجام پذیرد . در ساخت استخر کشاورزی با ارتفاع بیش از دو متر بهتر است از تعداد بیشتری آرماتور استفاده شود .
پس از جای‌گذاری آرماتورها عملیات بتن ریزی کف استخر آغاز می شود .

در این مرحله ملات بتنی با عیار بالا روی کل سنگ ها ریخته شده و حدود ۵ سانتی متر روی کل سنگ ها را پوشش می دهد .

مرحله اجرای دیوار استخر

بیشترین دقتی که در مراحل ساخت استخرکشاورزی باید انجام شود اتصال دیوار استخر به کف استخر می باشد .

بسیاری از استخرها از نقطه تلاقی دیوار به کف آسیب پذیر هستند و این مشکل به علت عدم اتصال مناسب بین کف استخر و دیواره استخر می باشد .

استفاده از آرماتور هایی که در بالا ذکر شد بالاترین میزان اتصال بین دیوار استخر و کف استخر فراهم می‌آورند .

در اجرای دیوار استخر باید دقت نمود که بلوک ها قبل آب پاشی شوند میزان کمی از آب سیمان کاری را به خود جذب نمایند و سیمان با چسبندگی بیشتری به بلوک بچسبد .

دیوار استخر

اجرای دیوار استخر

پیشنهاد می شود که در ملات سیمانی اولین ردیف بلوکی که در دیوارکشی ساخت استخر کشاورزی استفاده می شود چسب پلیمری استفاده شود چسبندگی ردیف اول بلوک ها به کف سیمانی استخر کشاورزی فراهم گردد .

لازم در خصوص محل اجرای بلوک ردیف اول بسیار حائز اهمیت است .

وجود هرگونه آلودگی و گرد و خاک و گل و همچنین روغن باعث می شود که میزان چسبندگی ملات سیمانی ردیف اول بلوک ها کمتر شود و احتمال جدا شدن ملات سیمانی بلوک های ردیف اول از کف سیمانی استخر کشاورزی بیشتر شود.

بنابراین بهتر است که محلی که قرار است ردیف اول بلوک ها روی کف استخر اجرا شود کاملاً شسته شده و هیچ آلودگی نداشته باشد .

پس از اضافه کردن چسب پلیمری به ملات سیمانی برای اجرای ردیف اول زیبا بلوک گذاری ، بلوک را در گردن آرماتور طوری قرار می دهیم که هنگامی که ملات سیمانی را در سوراخ های بلوک وارد می کنید آرماتور را کاملاً دربرگیرد و حدالمقدور آرماتور در وسط سوراخ بلوک قرار گیرد .

پس از پر کردن سوراخ های بلوک با بتن و ملات سیمانی روند بلوک ادامه پیدا خواهد کرد تا دیواره های استخر کشاورزی کامل شوند .

دیوار استخر کشاورزی

توجه به این نکته که مرحله دیوارکشی ساخت استخر کشاورزی الزاما در یک روز انجام شود بسیار موضوع مهم می باشد .

در صورتی که ساخت دیواره های استخر در یک روز تمام نشود پیشنهاد می شود که ملات سیمانی ردیفی که به عنوان آخرین رج بلوک ها مورد استفاده قرار گرفته است با ماله شیار زنی شود تا در روز بعد که قرار است ادامه دیوار چینی انجام شود ملات جدید به ملات قدیم محکم تر درگیر شود .

بهتر است در آغاز بلوک کاری روز بعد از چسب پلیمری در ملات سیمانی استفاده شود که چسبندگی لازم بین ملات جدید و ملات قدیم برقرار شود .

استفاده از تراز و نخ و ریسمان در ساخت استخر کشاورزی مخصوصاً مرحله دیوار گذاری بسیار مهم است چرا که در صورتی که دیوار گذاری استخر در یک راستا نباشد فشار هیدرولیکی منجر به تخریب تدریجی در استخر خواهد شد .

مرحله سیمانکاری استخر ( آستر سیمانی )

باید در نظر داشت هنگام ساخت استخر کشاورزی، مرحله سیمانکاری استخر یکی از مراحل بسیار مهم در ساخت استخرکشاورزی می باشد . سیمانکاری استخر است که باعث می شود استخر در آینده ترک نخورد و یا سیمان کاری آن طبله نشود .

پیشنهاد می گردد که هنگام سیمانکاری استخر از توری مرغی یا رابیتس استفاده شود .

طبق محاسبات آماری که انجام شده است ساخت استخر و استفاده از توری مرغی در سیمان کاری استخر باعث سلامت و استحکام بیشتر استخر گردیده است .

بنابراین پیشنهاد می گردد که توری مرغی توسط میخ در داخل رج های سیمانی بلوک ها تثبیت گردد و سیمان کاری استخر روی آن به صورت تگری و یا شلاقی انجام شود و سپس توسط ماله و تخته و تراز پرداخت گردد .

سیمانکاری دیوار استخر

سیمان کاری استخر

نکته مهمی که در اینجا لازم به گفتن است استفاده از چسب پلیمری در تمام مراحل ساخت استخر کشاورزی و خصوصا سیمان کاری استخر می باشد .

دقت به اینکه چسب پلیمری در عملیات ساخت استخر در تمام مراحل سیمان کاری و بتن ریزی استفاده شود می تواند استحکام لازم بین مواد تشکیل دهنده سیمان کاری و سطوح زیر و کار را برقرار سازد .

چسب پلیمری سیمانکاری

چسب پلیمری سیمانکاری استخر

چسب پلیمری در ساخت استخر علاوه بر بالا بردن مقاومت کلی سازه هیدرولیکی چسبندگی بین مواد و متریال های مورد استفاده در عملیات ساخت استخر را به شدت افزایش می دهد .

مرحله سیمانکاری استخر ( لایه نهایی )

در ساخت استخر کشاورزی باید توجه ویژه ای به لایه نهایی سیمان کاری معطوف شود .

لایه نهایی سیمانکاری استخر در بین بناها و معمار ها نرمه کشی سیمان یا لیسه کشی سیمان شناخته می شود .

این ملات سیمانی که به عنوان لایه نهایی و پرداخت کار روی سیمان آستر اجرا می شود تمام خلل و فرج سیمان کاری آستر را پر نموده و سطح نهایی هموار و یکدست می گردد .

تفاوت سیمان آستر و سیمان نهایی

سیمانکاری استخر

در ساخت ملات سیمانی لایه نهایی از پودر سیمان و سیلیس یا پودر خاک سنگ و یا ماسه بادی به همراه چسب پلیمری استفاده می شود .

چسب پلیمری باعث میشود که نرمه سیمان یعنی لایه نهایی به سیمان آستری بسیار محکم تر بچسبد .

یکی از اشکالاتی که در ساخت استخر همیشه مورد توجه قرار گرفته است پوسته شدن سیمانکاری نرمه یعنی در اصل همان لایه نهایی میباشد .

فشار هیدرولیکی باعث می شود که لایه نهایی سیمانی در سریعترین زمان مخصوصاً هنگامی که در تقابل سیکل های برودتی و حرارتی قرار میگیرد سریع پوسته شده و ریخته میشود .

استفاده از چسب پلیمری باعث می شود که نرمه سیمانی (لایه نهایی) به هیچ عنوان از روی آستر سیمان جدا نشود و پوسته نکند .
برای اجرای سیمانکاری لایه نهایی بهتر است از ماله های فلزی یا ماله های پلاستیکی استفاده شود .
آب دهی به نرمه سیمانی و سیمان آستری در هنگام عملیات ساخت استخر باید به طور مکرر انجام شود چرا که سیمان جهت افزایش مقاومت خود نیاز به رطوبت دارد .

مرحله آب بندی استخر کشاورزی

حساس ترین مرحله در ساخت استخر کشاورزی مرحله آب بندی استخر کشاورزی میباشد . روش آب بندی استخر کشاورزی تاثیر گذارترین شاخص در سلامت استخر می باشد .

در صورتی که آب بندی استخر کشاورزی با مشکلی مواجه شود کل سازه استخر و عملیات ساخت استخر کشاورزی با مشکل مواجه می شود .

درمان ریزش مو شامپوی ضد ریزش مو درمان رویش مجدد مو درمان ضد ریزش مو ساندویچ پانل