رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی چیست؟

ساده ترین نوع اپوکسی که به صورت عمومی شاید به دفعات مکرر از آن  استفاده شده ولی توجه به ماهیت آن  نداشته ایم چسب های دوقلو میباشن . دراصل چسب دوقلو ساده ترین نوع اپوکسی هستند که به جرات میتوان گفت کمتر کسی با ان کار نکرده باشد و جزو مطمئن ترین و پر استحکام ترین نوع چسب هایی است که در بازار مصرف میشناسیم .شناختن نوع رزین اپوکسی در مصرف ان بسیار قابل توجه میباشد . این شناخت از رزین اپوکسی باعث میشود مطالعات جامع تری در حوزه شناسایی انواع رزین های اپوکسی داشته باشیم و در کاربرد رزین اپوکسی در نوع استفاده آن  حرفه ای تر عمل نمود . کلمه اپوکسی به دسته ای از متریال های شیمیایی اطلاق میشود که در آن یک اتم اکسیژن با هموژن کربن یعنی دو اتم کربن که بین آنها نوعی پیوند وجود دارد . نام ‌دیگر اپوکسی پولی پوکساید یا پلی پوکساید میباشد که یک نوع پلیمر گرما زا است که از واکنش نوعی از رزین اپوکساید با هاردر پلی آمینا پلی امید به دست می آید.

 

گستره استفاده از اپوکسی در حوزه های رنگ اپوکسی-کفپوش اپوکسی- FRP و چسب ها کاملا عادی میباشد . رزین اپوکسی نوعی هم بسپار است که در واقع از دونوع پلیمر مختلف تشکیل شده است. این مواد به دو قسمت رزین اصلی و سخت کننده یا کاتالیست شناخته میشود . رزین از پلیمر زنجیره شیمیایی کوتاه که در قسمت انتهایی انها گره اپوکساید قرار گرفته است ساخته میشود. در آزمایشگاه های شیمی هنگامی که در ترکیب های مختلف رزینی حاصل گردد که ظاهر آن شبیه به صمغ درخت میباشد و چسبناک نیز باشد عبارت رزین اپوکسی به آن  داده شده وبا نام رزین اپوکسی (Epoxy Resin) به بازار مصرف ارائه می گردد . پیوند و واکنش میان اپی کلرو هیدرین(Epichlorohydrin)و بیسفنول ای(Bisphenol  A) موجب تشکیل رزین اپوکسی میگردد و تقریبا در طیف رنگ های قهوه ای -زرد کهربایی و یا ترنس (بی رنگ ) تولید میگردد. رزین اپوکسی شفاف (بی رنگ) جزو پر مصرف ترین نوع رزین اپوکسی جهت مصنوعات و دست سازه ها میباشد. و از سایر رنگ های قهوه ای و کهربایی در صنایع مختلف استفاده میشود .چارت شیمیایی رزین اپوکسی انعطاف پذیری بالایی را جهت استفاده در کار برد های مختلف برای مصرف کنندگان فراهم میسازد.

 

این گوناگون بودن موارد استفاده و تنوع رزین اپوکسی دارای خواص مختلف نیز میباشد یعنی هر نوع کار برد رزین اپوکسی خاصیت ویژه ای برای همان نوع استفاده خاص دارد . بعنوان مثال استفاده استفاده از رزین اپوکسی شفاف در مصارف ساختمانی مخصوصا نصب اف ار پی توصیه نمیشود ویا استفاده از رزین اپوکسی قهوه ای عملا جذابیتی در ساخت مصنوعات ترئینی نخواهد داشت.ولی اکثر رزین های اپوکسی در چندین مورد باهم تشابه دارند ازجمله:چسبندگی بسیار زیاد به سطوح-مقاومت گرمایی وشیمیایی بسیار بالا مقاومت الکتریکی بسیار زیاد در مقابل فشارهای بالای الکتریکی -مقاومت به سایش و خراش.

باتوجه به این نکته که میتوان با انعطاف پذیری فرمول رزین اپوکسی تغییرات زیادی را در خواص اپوکسی ایجاد نمود زمینه برای کاربرد های رزین اپوکسی نیز بیشتر میشود . بعنوان مثال در حوزه مصرف رزین اپوکسی جهت مصارف الکتریکی میتوان از اپوکسی های اشباع شده توسط نقره که رسانای الکتریکی مناسبی دارند مثال زد ویا رزین اپوکسی مخلوط با روی میتوان در مقابل اثرات خوردگی مقاومت ویژه ای داشته باشد ودر کنترل خوردگی مورد استفاده قرار گیرد و یا اختلاط رزین اپوکسی با الیاف های کربن میتواند منجر به رسانا شدن رزین اپوکسی گردد در عین حالی که رزین اپوکسی در ماهیت خود کاملا عایق الکتریکی میباشد. این مثال هم به روشنی زمینه گسترده رزین اپوکسی و انعطاف پذیری فرمول شیمیایی رزین اپوکسی را نشان میدهد.مصارف گسترده از رزین اپوکسی به اندازه ای متنوع میباشد که در صنایع سبک و سنگین جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است . استفاده از رزین اپوکسی در قالب سازی صنعتی و شکل دهی قالب ها رفرنس (Master models)و ریخته گری و سایر مصارف صنعتی . استفاده از رزین اپوکسی علاوه بر افزایش کارایی و راندمان باعث کاهش هزینه های جاری در صنایع میگردد و همچنین زمان رسیدن به نتیجه را بسیار کوتاه تر مینماید.

 

بعنوان مثال ساخت قالب توسط روش سنتی با تراشکاری و ریخته گری مستلزم صرف هزینه و زمان قابل توجهی جهت محاسبات پیشرفته و تراشکاری میباشد ولی استفاده از رزین اپوکسی در ساخت قالب میتواند منجر به صرفه جویی در زمان ساخت قطعه مورد نظر گردد . یکی دیگر از مصارف رزین اپوکسی در تولید فایبر گلاس و قطعات کامپوزیت میباشد .انواع مختلف رزین اپوکسی در ساخت قطعات کامپوزیت مورد استفاده قرار میگیرد که در مقالات بعدی به آن اشاره خواهد گردید.دو مورد از رزین های اپوکسی که کاربرد زیادی در صنایع دارند رزین پلی استر و رزین ونییل استر میباشند .این دو رزین نیاز به شناسایی و توضیحات و موارد مصرف ویژه ای دارند که به صورت مشروح به آن پرداخته خواهد شد . باتوجه به تنوع بالای زنجیره رزین اپوکسی و شاخص های مصرف آن و انواع موارد مصرف رزین های اپوکسی هر کدام از انواع رزین اپوکسی در زمان مشخص به عنوان مقاله آموزشی در همین سایت و کانال های اجتماعی این مجموعه منتشر خواهد گردید تا علاقه مندان با دسترسی آسانتر  نسبت به رزین های اپوکسی اطلاعات لازم را کسب نمایند .

در پایان از تمامی علاقه مندان و فعالان در این حوزه دعوت میشود جهت تعاملات سازنده و ترویج علم رزین های اپوکسی با این مجموعه در ارتباط باشند.

درمان ریزش مو شامپوی ضد ریزش مو درمان رویش مجدد مو درمان ضد ریزش مو ساندویچ پانل