حباب در رزین اپوکسی شفاف

حباب در رزین اپوکسی شفاف

حباب در رزین اپوکسی شفاف

در اصل واکنش رزین اپوکسی با هاردنر یک واکنش گرمازاست و باید دقت نمود که هنگام حرارت دهی به رزین اپوکسی ساختار رزین دچار اختلال نشود که باعث انعقاد سریع رزین و هاردنر شود . گرما به عنوان یک کاتالیست در رزین عمل کرده و باعث میشود رزین اپوکسی زمان کوتاهی جهت مرحله ژل شدن داشته باشد و عملا زمان کافی برای عمل آوری نهایی نخواهد داشت .

بعلت شرایط مختلف محیطی که منجر به تاثیر گذاری روی زمان انعقاد کلی رزین اپوکسی میشود و همچنین فرمول های ساخت رزین اپوکسی که هر شرکت سازنده الگوی خاصی را جهت تولید رزین اپوکسی رعایت میکند مصرف کننده با مشکل حباب در رزین اپوکسی مواجه میشود .به عنوان مثال در صورتی که مصرف کننده قبلا با نوعی از رزین اپوکسی با غلظت پایین کارهای دکوراتیو انجام میداده پس از مدتی به نحوه کار با این نوع رزین و خواص فیزیکی و رفتار آن در مقابل انواع محیط ها عادت نموده است . حال بعلت عدم دسترسی مصرف کننده به رزین با غلظت پایین مجاب به استفاده از نوع دیگری از رزین اپوکسی شفاف می شود که غلظت بالایی دارد .

بدیهی است در رزین اپوکسی شفاف با غلظت بالا رفتار فیزیکی و حتی زمان ژل شدن رزین تغییر مینماید . اصلی ترین مشکل مصرف کننده با رزین اپوکسی شفاف جدید مشکل عدم کنترل حباب های رزین میباشد . بعلت غلظت بالای رزین اپوکسی شفاف جدید حباب ها خیلی آرام و آهسته از رزین خارج میشوند و در صورتی که زمان ژل شدن و شرایط محیطی محل اجرای پروژه مناسب نباشد قبل از خروج حباب از رزین اپوکسی شفاف ، رزین اپوکسی شروع به انعقاد نموده و حباب ها داخل رزین مبحوس می شوند و نمیتوانند زمان کافی برای خروج از بافت رزین اپوکسی داشته باشند .

نکته قابل ذکر این است که باید قبول کرد تمام رزین های اپوکسی هنگام اختلاط دارای حباب هستند ولی در بعضی رزین های اپوکسی بسیار ریز هستند و سریع خارج میشوند ولی در بعضی رزین ها بزرگ تر دیده میشوند . ولی در کل میتوان به راحتی بیان نمود که تمامی رزین های اپوکسی کما بیش دارای حباب هستند و این قضیه قابل کتمان نمیباشد .

ایجاد حباب در رزین اپوکسی به چندین دلیل رخ می دهد که به اختصار به آنها اشاره میشود :

1- نوع رزین و درصد اختلاط رزین اپوکسی با هاردنر آن

2- عدم همگن بودن هاردنر با رزین و نامتوازن بودن مقدار مصرف آنها

3- غلظت رزین و هاردنر که یکی از دلایل اصلی ایجاد حباب میباشد

4- استفاده از حلال ها در رزین اپوکسی

5- نحوه اختلاط رزین اپوکسی با هاردنر و ابزار میکس کردن رزین و هاردنر

6-دمای محیط و شرایط پروژه و زمان ژل شدن رزین اپوکسی

و سایر مواردی که در مقالات بعدی به آنها اشاره خواهد شد

برای مطالعه هر کدام از ردیف های بالا روی آن کلیک نمایید و با کارشناس بخش فنی رزین اپوکسی شفاف تماس حاصل فرمایید .

درمان ریزش مو شامپوی ضد ریزش مو درمان رویش مجدد مو درمان ضد ریزش مو ساندویچ پانل