ترک استخر

ترک استخر

آب بندی استخر ( علت بروز ترک  استخر )

 

یكی از اساسی ترین مشكلات صاحبان استخر های ویلائی ایجاد ترك و درز در دیواره ها و كف استخر میباشد . بروز این ایراد دلایل متعددی دارد كه به اختصار به چندین مورد اشاره میشود :

 

1 – عدم توجه لازم به مقوله آب بندی استخر در مرحله گود برداری كاسه استخر :

آب بندی استخر در مرحله گود برداری دارای اهمیت ویژه ای می باشد . استفاده از عایق رطوبتی استخر جهت ایزولاسیون دیواره های بیرونی استخر جهت عدم ورود آب های زیر سطحی و سطحی به داخل استخر می تواند تا حد زیادی از ایجاد ترك و شكست های احتمالی بعدی جلوگیری نماید . بسا اینكه آب های ورودی به سازه سیمانی و بتنی استخر به سبب تراكم فشار خاك و ایجاد خاصیت اسمزی میل به خروج از دیواره كم فشار استخر نموده و همراه با فشار زیاد و اكثرا به صورت بخار و در شرایط حاد به صورت آب وارد استخر میشود كه در حالت خشك بودن استخر كاملا قابل رویت می باشد . این ورود غیر مجاز علاوه بر تخریب دیواره و كف استخر سیمان و مواد مغذی بتن را با خود شسته و ضمن اكسید كردن آرماتور های بتن و سیمان باعث اختلال در سیستم آب بندی استخر میشود كه اولین نشانه آن تبله كردن و پوسته شدن رنگ استخری روی دیواره و كف استخر میشود و حتی نرمه سیمانی را نیز شكسته و تخریب می نماید . هنگام اختلال در سیستم آب بندی استخر فشار آب ورودی به داخل دیواره استخر افزایش یافته و به صورت تصاعدی این عملیات مخرب به كل سازه هیدرولیكی تعمیم می یابد . به مرور زمان مشاهده خواهد شد علاوه بر ایرادات به آب بندی استخر تمامی رنگ استخری تبله كرده و پوسته خواهد شد . تعلل در انجام آب بندی استخر در مراحل اولیه ساخت استخر و نداشتن علم كافی به ساخت استخر و استفاده از تجربه ساخت سنتی استخر از بارزترین عوامل بروز این اتفاق می باشد . بدیهی است هزینه بازسازی و ترمیم اینگونه استخر ها فوق العاده بیشتر از هزینه آب بندی استخر در مراحل اولیه استخر می باشد . كما اینكه استفاده از یك عایق رطوبتی استخر مناسب در هنگام ساخت استخر می توانست تا حد زیادی از این هزینه كاسته و مستلزم هزینه های بعدی نگردد .

در مقالات بعدی به چگونگی حل این مشكل و استفاده از عایق رطوبتی استخر در اینگونه استخرها پرداخته خواهد شد .

در صورت نیاز برای توضیحات تكمیلی بیشتر با خط ویژه این شركت تماس حاصل فرمائید .

 

2- عدم استفاده از متریال های نامرغوب هنگام ساخت استخر :

تكیه به تجربه سازندگان سنتی استخر برای سازه های مدرن هیدرولیكی امری منطقی نیست . كما اینكه استفاده از انواع مواد آب بندی استخر نیز هیچ گونه دلیل معتبری بر تضمین آب بندی استخر نمی باشد . استفاده از انواع عایق رطوبتی استخر كه به پیشنهاد فروشندگان و اصناف غیر مرتبط در اختیار مصرف كننده قرار میگیرد نتیجه ای جز به خطر انداختن سازه استخر نخواهد داشت . بسا كل سیستم آب بندی استخر نیز به هم خورده و استخر دچار نشست های شدید و ایجاد ترك و درز های بدون علت میگردد . میزان مصرف مواد عایق كاری استخر حتما باید طبق دیتاشیت كارخانه سازنده استفاده شود . متاسفانه مكررا مشاهده شده است فروشندگان بدون تخصص لازم نسبت به در اختیار قرار دادن مواد آب بندی استخر به مصرف كنندگان اقدام نموده و مصرف كننده نیز با اعتماد بر گفتار فروشنده مبادرت به استفاده از اینگونه مواد نموده اند . نتیجه كار سازه هیدرولیكی با ایرادات مهندسی و ساختار اشتباه آب بندی استخر بوده كه صدمات و هزینه های ثانویه فقط گریبانگیر مصرف كننده می گردد . برای استفاده از هرگونه مواد آب بندی استخر و یا عایق رطوبتی استخر حتما با كارشناسان این مورد مشورت نمائید .

برای كسب اطلاعات بیشتر در خصوص مواد عایق رطوبتی استخر با كارشناسان فنی این مجموعه در تماس باشید .

 

3- اشتباه در انتخاب رنگ استخری موجب ایجاد ترك در استخر میشود :

باید توجه داشت هر سازه استخری به نسبت مختصات و جنس مواد و روش ساخت و دتایل اجرائی و سایر موارد نیازمند رنگ استخری مناسب همان استخر میباشد . به عنوان مثال بدون مطالعه و تخصص مورد نیاز نمیتوان از رنگ استخری اپوكسی در استخر های با ارتفاع بالا استفاده نمود . رنگ استخری اپوكسی مناسب استخر های نرمه كشی شده سیمانی و با ارتفاع ستونی آب نهایتا 2 متر میباشد و یا استفاده از رنگ استخری نانو برای سازه های هیدرولیكی در معرض مایعات قلیائی و اسیدی نمی باشد . هنگامی كه رنگ استخری مناسب با سازه انتخاب نگردد فشار هیدرولیكی آب از بین مولكول های رنگ عبور كرده و به پشت آن ( مابین لایه رنگ استخری و سطح سیمانی ) رخنه میكند . با توجه به فشار هیدرولیكی كم این آب هنگامی كه استخر خالی میشود میل به خروج از زیر لایه رنگ استخری می نماید . باید توجه داشت كه فشار بالای آب باعث عبور آب از لایه رنگ استخری گشته است و آب مانده در زیر رنگ استخری آنقدر فشار ندارد كه مجددا از بین مولكولهای رنگ استخری خارج شود . در این مرحله دو حالت اتفاق می افتد كه باعت ایجاد ترك در استخر میگردد .

حالت اول : آب زیر رنگ استخری در حالت خالی بودن استخر و گرمای زمین و تابش نور خورشید تبدیل به بخار شده و با توجه به قدرت بالای بخار آب رنگ استخری را از روی سطح سیمانی بلند كرده و راه خروج پیدا میكند . حال تصور كنید كه مجددا استخر با آب كاملا پر شود . فشار آب استخر با قدرت زیاد از روزنه ایجاد شده و محل شكستگی رنگ استخری وارد بافت سیمانی و بتنی استخر شده و تا عمق بتن و سیمان و حتی پی استخر وارد می شود . سپس تا سیكل برودتی زمستانی همانجا باقی مانده و در زمستان یخ میزند . افزایش حجم آب وارد شده در بافت سیمانی استخر سریعا باعث ایجاد ترك و تخریب سریع در كف و دیواره استخر میشود كه در ظاهر برای بیننده كاملا غیر قابل تصور است .

حالت دوم : آب محبوس شده زیر رنگ استخری كم كم جذب بتن و سیمان زیركار میشود و طی مراحل مختلف سبب شستشوی بتن در آن نقطه میشود . تجمیع آب بیشتر شده و در آن نقطه متمركز میگردد . در زمستان و بروز پدیده یخ زدگی همان آب یخ زده و افزایش حجم یافته و منجر به ایجاد ترك در كف و دیواره استخر میگردد . و مجددا همین سیكل ادامه خواهد یافت و این اتفاق به صورت جبران ناپذیری نمایان خواهد گردید . پس صرفا به تجربه و گفتار فروشندگان رنگ استخری اعتماد نكرده و حتما در این خصوص باید از افراد متخصص و آگاه مشاوره و راهنمائی گرفت . كارشناسان این شركت آماده پاسخگوئی به كلیه مسائل مربوط به رنگ استخری می باشند .

 

4- استفاده از عایق رطوبتی استخر به صورت غیر استاندارد و سنتی :

عمر ایزوگام حتی برای عایق كاری پشت بام نیز به سر آمده پس هیچ دلیلی جهت استفاده از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی استخر وجود ندارد . ایزوگام متشكل از پلیمر های قیری است كه هیچ سنخیتی با سازه های هیدرولیكی ندارد . برای استفاده از عایق رطوبتی استخر باید به دنبال استفاده از عایق مناسب استخر كه بر یپایه سیمان باشد بود . عایق رطوبتی استخر مهمترین وطیفه آب بندی استخر را دارد و به هیچ عنوان قصور در استفاده از عایق رطوبتی استخر كه به صورت استاندارد برای سازه خاص استفاده میشود قابل پذیرش نمی باشد . ایزوگام با توجه به ایجاد اورلپ در هنگام اجرا ( روی هم قرار گرفتن لایه ها روی همدیگر ) منطقه كاملا پر خطر برای نفوذ آب ایجاد مینماید . كافی است از یك روزنه كوچك آب وارد بافت سیمانی پشت ایزوگام شود تا مجددا كل پروسه ( مورد 3 ) همین مقاله تكرار شود و منجر به شكست های متناوب و ایجاد ترك های عمیق و طولانی در سراسر استخر گردد.

 

با توجه به گستردگی موضوع ایجاد ترك در استخر و مختل شدن سیستم آب بندی استخر و انواع عایق رطوبتی استخر در مقالات بعدی به انواع دیگر علت های ایجاد ترك در استخر و روش های مرمت و بازسازی این ایرادات پرداخته خواهد شد .

 

در صورت نیاز به راهنمائی كارشناسان در هر مرحله از ساخت تا بهره برداری استخر با خط ویژه این شركت در ارتباط باشید .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 7 =

درمان ریزش مو شامپوی ضد ریزش مو درمان رویش مجدد مو درمان ضد ریزش مو ساندویچ پانل