آب بندی کف استخر

آب بندی کف استخر

آب بندی کف استخر یکی از حساسترین عملیات ها در مراحل ساخت استخر می باشد. بسیاری از متریال های آب بندی را می توان در این مرحله از عایق کاری استخر مورد استفاده قرار داد .

یکی از نکات بسیار قابل توجه در انتخاب موادی که باید در این مرحله مورد استفاده قرار گیرد این است که فشار هیدرولیکی آب در نظر گرفته شود.

یعنی باید محاسبه شود که چند مگاپاسکال فشار هیدرولیکی بر کف استخر وارد می‌شود.

در صورتی که اطلاعات کافی از مقدار فشار وارده بر کف استخر وجود نداشته باشد و یا در انتخاب موادی که باید در کف استخر استفاده شود ملاحظات کافی انجام نگیرد امکان اینکه فشار وارده بر کل سیستم هیدرولیکی منجر به تخریب مواد عایق کاری گردد بسیار بالاست.

چگونه فشار هیدرولیکی منجر به تخریب عایق در کف استخر میشود ؟

در صورتیکه فشار هیدرولیکی بالایی به کف استخر وارد شود امکان عبور آب از لایه عایق وجود دارد و به علت خواص اسمز معکوس باعث می شود که آب از لایه عایق عبور کند و به زیر عایق برسد.

در این مرحله باید توجه داشت که ممکن است آبی که از لایه عایق عبور کرده باشد میل به خروج از سیمان کف استخر را داشته باشد.

بنابراین ممکن است که عایق کف استخر با بازگشت آب از روی سطح سیمانی بلند شود و به صورت حباب یا طبله شدن نمایان شود .

بنابراین می توان نتیجه گرفت که ارتفاع هیدرولیکی استخر که در اصل همان ارتفاع خود استخر است در انتخاب عایقی که در کف استخر باید مورد استفاده قرار گیرد بسیار مهم و ضروری است .

معمولاً در کف استخر هایی که ارتفاع هیدرولیکی بالایی دارند بهتر است از مواد پلیمری فیلر دار که دارای جز سیمانی یا پلیمری مخلوط با رزین های اکریلیک ای هستند استفاده شود.

مخلوط رزین های اکریلیک با انواع سیمان های پلیمری و سیلیس های مقاوم کربنات کلسیم می‌توانند انواع فشارت مکانیکی وارد بر کف استخر را به راحتی تحمل نمایند. ضخامت ایجاد شده توسط این نوع مواد بسیار بیشتر از رنگ های پلیمری و رنگهای استخری میباشند.

به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از رنگ استخری که بر پایه نانو و چه بر پایه اکرولیک و چه بر پایه پلیمر به هیچ عنوان برای ایزولاسیون های استخرهایی که ارتفاع بالایی دارند مناسب نمی باشد.

علت این قضیه به آن برمی گردد که ضخامت کم ایجاد شده توسط رنگ استخری به شدت تحت تاثیر فشار هیدرولیکی قرار می گیرد.

تخریب سریع رنگ استخری در استخر های که فشار هیدرولیکی بالایی دارند به وفور مشاهده می شود.

نکته حائز اهمیت در عملیات عایق کاری و اجرای مواد پلیمری در کف استخر این است که معین از چه متریال هایی در هنگام ساختن کف استخر استفاده شده باشد.
استفاده از متریال های مناسب و توجه به مقاومت کل سازه در هنگام عملیات ساخت استخر یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند سلامت کل سازه تاثیر گذار باشد .
پیشنهاد می گردد که پیمانکاران ساخت استخر جهت اطمینان از به دست آوردن بهترین وضعیت از لحاظ مقاومت کل سازه توجه ویژه‌ای به مقاومت فونداسیون و به ویژه کف استخر داشته باشند.

آب بندی کف استخر

در عملیات آب بندی کف استخر باید توجه داشت که فشار هیدرو استاتیک وارده بر کف استخر در نقشه های عملیاتی محاسبه  شده باشد.همچنین کف ریزی و عملیات سنگ و لاشه ریزی به صورت کامل و بدون نقص انجام شده باشد.آب بندی کف استخریکی از مهمترین مراحل ساخت استخر و عایق کاری استخر می باشد که در صورت کوچکترین احمال در عایق کاری استخر نتیجه منفی خواهد داشت.استفاده از چسب و زیرین های مخصوص اب بندی کف استخر هنگام بتن ریزی و سیمان کاری کف استخر پیشنهاد می گردد.در صورتی که اب بندی کف استخر به صورت کامل انجام نپذیرد آب وارد شده به کف استخر وارد دیواره های استخر گردیده و به علت خاصیت موئینگی آب در تمام سازه استخر نفوذ خواهد نمود که باعث سست شدن کل سازه استخر خواهد گردید. جهت استفاده از بهترین مواد عایق کاری استخر با بالاترین کیفیت اجرایی در آب بندی کف استخر می توان به روش های تولید محصولات عایق کاری استخر رجوع نمود.

آب بندی کف استخر

آب بندی کف استخر

 

آب بندی استخر ، عایق رطوبتی استخر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

درمان ریزش مو شامپوی ضد ریزش مو درمان رویش مجدد مو درمان ضد ریزش مو ساندویچ پانل