آب بندی استخر

آب بندی استخر مهمترین قسمت ساخت استخر و اخذ نتیجه نهایی مطلوب برای صاحبان استخر می باشد. با توجه به اهمال کاری و عدم اطلاع از روش دقیق ساخت استخر توسط سازندگان منابع آب که عمدتا بناها و پیمانکاران ساختمانی می باشد درمرحله آبگیری استخر مشاهده می شود استخر شدیدا با افت میزان آب مواجه می گردد که به عدم استفاده از مواد آب بندی استخر هنگام ساخت و بعد از اتمام مرحله ساخت استخر می باشد. بعضا مشاهده شده است که پیمانکاران جهت رفع مشکل آب بنید استخر اذعان نموده اند که اگر استخر رنگ شود و با رنگ استخر پوشش داده شود مشکل آب بندی استخر مرتفع می گردد که کاملا باور اشتباه و دور از دسترس می باشد. چرا که رنگ استخر صرفا جنبه تزئینی و دکوراتیو داشته و هیچ ارتباطی بین رنگ استخری و آب بندی استخر وجود ندارد. با توجه به عدم انجام مرحله آب بندی استخر توسط رنگ استخری آب درون استخر از منافذ ریز وارد بافت بتنی و سیمانی استخر گردیده و علاوه بر پوسته نمودن رنگ استخری منجر به شسته شدن سولفات و مواد آلی در بتن و سیمان می گردد که به مرور منجر به شکست سازه استخر و صدمه اساسی به ساختار فیزیکی استخر می شود. آب بندی استخر را می توان طی مراحل مختلفی از شروع ساخت استخر تا مرحله رنگ استخری انجام داد که از عایق بندی پشت دیواره استخر هنگام گود برداری کاسه استخر تا استفاده از مواد پلیمری رنگ استخری قابل اجرا می باشد. آب بندی استخر توسط مواد ضد آب مخلوط در هنگام بتن ریزی از جمله موارد مهم و غیرقابل کتمان می باشد. این روش علاوه بر واترپروف کردن متریال های موجود در بافت بتن شدیدا استحکام بتن را بالا برده و فشارهای خمشی و کششی بتن رامقاومت می نماید. علاوه بر این موادر از اکسیداسیون آرماتورهای مسلح بتن جلوگیری می نمایدو میزان چسبندگی بتن به فلز آرماتور را افزایش می دهد. با توجه به وجود انواع سیلیس هاو مواد مخلوط در بتن می توان از انواع مواد آب بندی استخر برای عایق کاری کلیه مواد موجود در ملات بتن استفاده نمود. پس از بتن ریزی در ساخت استخر می توان مواد آب بندی استخر را برروی سیمان اجرا نموده و از آب بندی استخر اطمینان حاصل نمود. انواع مواد اب بندی استخر پایه های پلیمری و اکرلیکی و رزین تولید می شود که هر یک از آنها در مراحل ساخت استخر قابل استفاده می باشد. باید توجه داشت بتن با خاصیت آب پذیری عمل انعقاد خود را تکمیل می نمایدو محیطی مناسب برای جذب آب درون استخر می باشد.و این نفوذ آب اگر بیش از حد مجاز باشد امکان شسته شدن سولفات بتن و به اصلاح مواد مغذی بتن را بوجود می آورد و پس از مدتی بتن به حالت اسفنجی تبدیل می شود که عملا نمی تواند فشار هیدرواستاتیک کل سازه را تحمل نماید پس بنابراین آب بندی استخر حتما می بایست پس از طی 28 روز از بتن ریزی انجام شود تا بتن بتواند رطوبت مورد نیاز خود را جهت تکمیل فرآیند بعمل آوری بتن انجام دهد. آب بندی استخر پیش از این موعد می تواند روزنه های نفوذ آب را در بتن بسته و منجر به ایرادات احتمالی به بتن گردد. آب بندی استخر توسط مواد پلیمری برای انواع استخرها یک یاز بهترین روش های آب بندی استخر می باشد. چرا که وجود سیمان پلیمری و سیمان هیبریدی در ساختار عایق پلیمری دوجزیی باعث تنقس بتن می شود و بتن می تواند از طریق فشار اسمزی نسبت به تامین رطوبت جهت آوری طولانی مدت خود اقدام نماید. استفاده از انواع عایق های اکرلیکی برای استخرهای با عمر بالا و نیاز به ترمیم مجدد مناسب بوده و تا حد امکان باید از اجرای عایق اکرلیکی روی بتن تازه اجرا شده جلوگیری نمود.

در ساخت استخر با بلوک و سیمان می توان از مواد آب بندی استخر هم در بدنه بیرونی استخر بعنوان لایه محافظ عدم ورود آب های زیر سطحی و سطحی به داخل استخر استفاده نمود و هم در لایه نهایی سیمان نرمه کشی شده استفاده نمود. مواد آب بندی استخر را می توان در ملات نرمه سیمانی بعنوان مواد آب بند کننده سیمان استفاده نمود. قابل ذکر است در صورتی که از این نوع مواد در ملات سیمانی نرمه کشی استفاده شود می توان رنگ استخری بر پایه همان مواد آب بندی استخر را روی آن اجرا نمود.

رنگ استخری در تقابل با زیر آیند هم گروه خود بسیار عالی عمل کرده و اسکوپ مولکولی فوق العاده بالایی را بوجود می آورد که موجب عدم پوسته شدن و تبله نمودن رنگ استخری می گردد. عایق بندی استخر و رنگ استخری دو مقوله کاملا مجزاهستند که نباید با هم اختلاط گردند. لزوما رنگ استخری را نمی توان به عنوان لایه آب بندی استخر مورد استفاده قرارداد و باور اینکه رنگ استخری می تواند باعث عدم کم کردن آب استخر شود کاملا اشتباه و غیر قابل قبول می باشد. این مساله در مواد عایق پلیمر دو جزیی که به رنگ آبی تولید می شوند کاملا مستثنی می باشد. از انواع عایق پلیمری دو جزیی آبی رنگ می توان هم به عنوان مواد بندی استخر استفاده نمود و هم از رنگ آن بعنوان رنگ استخری بهره جست. شایان ذکر است این شرکت تنها مجموعه فنی و مهندسی است که ارائه کننده این محصول می باشد. برای بهره گیری از اطلاعات فنی و استفاده از تجربیات ارزشمند در زمینه اب بندی استخر با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمائید.